T92S11D22-12
DigiKey Part Number
PB490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11D22-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA