T92P11A22-120
DigiKey Part Number
PB492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11A22-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VAC
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
18000VA
Coil Resistance
950 Ohms
Coil Current
33.3 mA