T90S1D42-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
T90S1D42-48
DigiKey Part Number
PB1923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T90S1D42-48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
CSA, UR
Load - Max Switching
4155VA
Relay Type
Coil Current
19 mA
Coil Resistance
2.56 kOhms