T77S1D10-24
DigiKey Part Number
PB369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T77S1D10-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
T77S1D10-24 Models
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
18.8 mA
Coil Resistance
1.28 kOhms