SSRM-600D65
SSRM-600D65
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
SSRM-600D65
DigiKey Part Number
PB1246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRM-600D65
Description
SSR RELAY SPST-NO 65A 48-660V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 660 V
Series
Load Current
65 A
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C