SR6ZB024
DigiKey Part Number
PB1638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR6ZB024
Description
RELAY GEN PURPOSE 6PST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil DIN Rail
Category
Termination Style
Spring Terminal
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
21.6 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type
DIN Rail
Coil Current
50 mA
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
1.2W
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Resistance
480 Ohms
Contact Rating (Current)
8 A
Base Product Number
Switching Voltage
250VAC - Max