RZ01-1C4-D024
RZ01-1C4-D024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RZ01-1C4-D024
DigiKey Part Number
PB1274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ01-1C4-D024
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RZ01-1C4-D024 Models
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
12 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA