RZ01-1C4-D012
DigiKey Part Number
PB1273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ01-1C4-D012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RZ01-1C4-D012 Models
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
12 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA