RTS3T012
DigiKey Part Number
PB1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS3T012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTS3T012 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
6400VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms