RTH14012
RTH14012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTH14012
DigiKey Part Number
PB1141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTH14012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTH14012 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6400VA
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA