RTE24005F
RTE24005F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTE24005F
DigiKey Part Number
PB295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24005F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTE24005F Models
Packaging
Box
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Must Release Voltage
0.5 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
80.6 mA
Coil Resistance
62 Ohms