RTD14012F
RTD14012F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTD14012F
DigiKey Part Number
PB292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTD14012F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTD14012F Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms