RTD14005 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 414
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3 887
Datasheet
In Stock: 400
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
RTD14005
DigiKey Part Number
PB979-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTD14005
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RTD14005 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
6400VA
Relay Type
Coil Current
403 mA
Coil Resistance
62 Ohms