RTB74005
RTB74005
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTB74005
DigiKey Part Number
PB1667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTB74005
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTB74005 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
4000VA
Relay Type
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
100 Ohms