RTB14005F
RTB14005F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTB14005F
DigiKey Part Number
PB359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTB14005F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
4800VA
Relay Type
Coil Current
80.6 mA
Coil Resistance
62 Ohms