R10-E1Z2-S800
DigiKey Part Number
PB1919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Z2-S800
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable
Category
Coil Current
15 mA
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Socketable
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
12VDC
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
General Purpose
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
800 Ohms
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Base Product Number
Load - Max Switching
240VA, 60W