R10-E1Y4-V2.5K
DigiKey Part Number
PB123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Y4-V2.5K
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
19.2 mA
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
2.5 kOhms
Switching Voltage
120VAC - Nom