R10-E1X2-V185
DigiKey Part Number
PB125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1X2-V185
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
64.9 mA
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
5 A
Coil Resistance
185 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom