R10-E1X2-24V
DigiKey Part Number
PB1542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1X2-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
48 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
5 A
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom