PT370R24
DigiKey Part Number
PB1511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT370R24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT370R24 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Packaging
Bulk
Coil Insulation
Class F
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Mounting Type
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA
Coil Resistance
192 Ohms
Coil Current
125 mA