PT270L24
PT270L24
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
PT270L24
DigiKey Part Number
PB1418-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT270L24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
4800VA
Relay Type
Coil Current
30.8 mA
Coil Resistance
777 Ohms