PRD-7AG0-120
DigiKey Part Number
PB591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD-7AG0-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Screw Terminal
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 45°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
85 mA
Coil Resistance
290 Ohms