PRD-11AK1-24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 31
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
PRD-11AK1-24
DigiKey Part Number
PRD-11AK1-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD-11AK1-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Insulation
Class B
Mfr
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Series
Must Release Voltage
2.4 VAC
Packaging
Bulk
Operate Time
40 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
20 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 45°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UL
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
410 mA
Coil Resistance
12 Ohms
Coil Type
Non Latching
Base Product Number
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)