PB114012
DigiKey Part Number
PB889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB114012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PB114012 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA
Coil Resistance
400 Ohms
Coil Current
30 mA