KUP-14D35-110
DigiKey Part Number
PB856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14D35-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
10 kOhms
Coil Current
11 mA