KUP-14D15-48
DigiKey Part Number
PB855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14D15-48
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
26.7 mA