KUP-14A35F-120
DigiKey Part Number
PB852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A35F-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
24 mA