KUP-14A15-120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Omron Automation and Safety
In Stock: 6
Datasheet
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KUP-14A15-120
DigiKey Part Number
PB158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
24 mA