KUP-11A55-24
DigiKey Part Number
PB222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11A55-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
85 Ohms
Coil Current
84 mA