KUEP-3D15-24
DigiKey Part Number
PB466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-3D15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
472 Ohms
Coil Current
51 mA