KHAU-17D11-24
DigiKey Part Number
PB143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D11-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2.5A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17D11-24 Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
690 Ohms
Coil Current
37.5 mA