KHAU-17D11-12
DigiKey Part Number
PB142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D11-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Operate Time
13 ms
Part Status
Active
Release Time
6 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA