K10P-11D15-6
DigiKey Part Number
PB323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D15-6
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
150 mA
Coil Resistance
40 Ohms