IHV250AAANA
DigiKey Part Number
41-IHV250AAANA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHV250AAANA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 250A 12-24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 250 A 12 ~ 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
900VDC - Max
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Features
Economizer, Sealed - Hermetically
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
6 VDC
Coil Voltage
12 ~ 24VDC
Operate Time
25 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
12 ms
Contact Rating (Current)
250 A