TE50BR12J
DigiKey Part Number
1712-TE50BR12J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE50BR12J
Description
TE 50W R12 5% BRACKET
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
1.102" Dia x 4.016" L (28.00mm x 102.00mm)
Resistance
120 mOhms
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W