TE1500B15RJ
DigiKey Part Number
A137629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE1500B15RJ
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 1500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Silicone Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
15 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 16.339" L (60.00mm x 415.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
1500W