TE1000B3R9J
DigiKey Part Number
A131274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE1000B3R9J
Description
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 1000W
Detailed Description
3.9 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
3.9 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1000W