SQHW3010RJFASTON
DigiKey Part Number
1712-SQHW3010RJFASTON-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQHW3010RJFASTON
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Cement Coated, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
30W