BMC1JY0240AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1JY0240ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1JY0240ANCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1JY0240AN
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 170mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz