FS1901-0000-1000-G
DigiKey Part Number
223-FS1901-0000-1000-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS1901-0000-1000-G
Description
SENSOR FORCE 500GF BUTTON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Load Cell Force Sensor 500gf
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS1901-0000-1000-G Models
Category
Sensor Type
Load Cell
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
2V ~ 10V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Button
Part Status
Active
Actuator Style/Size
Round, 2.7mm
Operating Force
500gf
Operating Temperature
0°C ~ 40°C