DT13-6P-G003 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Sine Systems Corp
In Stock: 37
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position
DT13-6P-G003
DigiKey Part Number
1734-DT13-6P-G003-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT13-6P-G003
Description
HDR, 6P, GRY, RA, AU/NI/CU
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DT13-6P-G003 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
2
Insulation Color
Gray
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A
Style
Voltage Rating
250V