T77V1D10-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-T77V1D10-24-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T77V1D10-24 |
Description | GENERAL PURPOSE RELAYS SPST-NO 1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T77V1D10-24 Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Flux Protection |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 18 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 10 ms |
Coil Voltage | Release Time 4 ms |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 10 A | Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Approval Agency cURus, VDE |
Load - Max Switching 2500VA, 300W | Relay Type |
Coil Current 18.8 mA | Coil Resistance 1.28 kOhms |