T4142512041-000
DigiKey Part Number
A134643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4142512041-000
Description
CONN RCPT MALE 4POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
T4142512041-000 Models
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
M12-4
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C