T4113001081-000
DigiKey Part Number
17-T4113001081-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4113001081-000
Description
M12,MALE,RA,A CODE,8P,PG7,GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
M12-8
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Cable Opening
0.157" ~ 0.236" (4.00mm ~ 6.00mm)
Termination
Screw
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C