T4013008041-000
T4013008041-000
T4013008041-000
DigiKey Part Number
A139251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4013008041-000
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T4013008041-000 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M8-4
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C