RTE24024
DigiKey Part Number
5831-RTE24024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024
Description
POWER/SIGNAL RELAY, 2 FORM C, DP
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cCSAus, CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms