PBES16L10R
PBES16L10R
PBES16L10R
DigiKey Part Number
450-PBES16L10R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBES16L10R
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NC Panel Mount, Front
Category
Switch Function
On-Off
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Current Rating (Amps)
3A (AC), 220mA (DC)
Series
Voltage Rating - AC
125 V
Packaging
Box
Voltage Rating - DC
125 V
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Reset Operation
Twist
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
SPST-NC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C