PB6B2FM7M1CAL07S500
DigiKey Part Number
450-2834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB6B2FM7M1CAL07S500
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Blue
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V