AVP16MS04H000T5B04
DigiKey Part Number
450-3465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVP16MS04H000T5B04
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Piezo, Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Silver
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Type
Piezo, Anti-Vandal
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Electrical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
24 V