AVC16MS04FE1DT5B04
DigiKey Part Number
450-3423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVC16MS04FE1DT5B04
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Capacitive, Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue/Green/Red
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Type
Capacitive, Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (DC)
Electrical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V